Czy ktoś może mi pomóc znaleźć dobrego stomatologa? - O dentystach

gabinet dentysty cieszyn

Tak jak stomatologia jest działem medycyny

Większość Polaków drży przed wizytą u dentysty. Co najmniej tak, jakby ten chciał zrobić im coś złego. A jest wprost przeciwnie, bo każdy dentysta niesie ulgę pacjentowi zwijającemu się z powodu bólu zęba. Warto więc

Czy ktoś może mi pomóc znaleźć dobrego stomatologa? - O dentystach gabinet dentysty cieszyn
przełamać ten nieuzasadniony strach i częściej odwiedzać stomatologa. Tym bardziej, że zabiegi są na ubezpieczenie. W przypadku osób dorosłych płatne są tylko niektóre zabiegi. Na przykład biała plomba na dalszych zębach. Lecz ciemna plomba również jest bezpłatna. Stomatologia jest jednym z działów medycyny. Zajmuje się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, leczeniem błon śluzowych, przyzębia, języka. Lecz również leczeniem stawu skroniowo-żuchwowego i wszystkich tkanek jamy ustnej. Tak, jak stomatologia jest działem medycyny, to tak endodoncja jest działem stomatologii zachowawczej. Endodoncja jako dział stomatologii zajmuje się rozpoznawaniem, oraz leczeniem chorób miazgi zęba i leczeniem chorób tkanek wokół zębów. W endodoncji stosuje się metodę leczenia zwaną leczeniem kanałowym. Leczenie takie jest zalecane przy głębokich ubytkach próchniczych, przy martwicy miazgi, przy złamaniu lub zwichnięciu zęba. Nowoczesne techniki leczenie nie przypominają tych dawnych. Dziś do leczenia kanałowego używa się bardzo nowoczesnych narzędzi, które są cienkie. Natomiast do kontroli używane są nowoczesne mikroskopy operacyjne. Mikroskopy te umożliwiają wgląd do wnętrza komory zęba, jak i do kanałów zębowych. Przy zabiegach stosowana jest także diagnostyka rentgenowska.


Jaka jest różnica między dentystą a stomatologiem

Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.


Dlaczego zęby bolą

Jak powszechnie wiadomo odczuwanie bólu nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, którą może odczuwać człowiek, dlatego też z reguły za wszelką cenę staramy się unikać bólu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odczuwanie bólu ma jedną zasadniczą funkcję, a mianowicie jest nią informowanie, że z naszym ciałem coś jest nie tak. Bóle zębów są nieprzyjemnym odczuciem czuciowym i emocjonalnym, które powoduje pewien dyskomfort w okolicach szczęki oraz twarzy. Przyczyny bólów zębów mogą być różnorodne, najczęściej są jednak wywołane jakimś szkodliwym procesem patologicznym w obrębie zęba lub przyzębia. Przykładowym podłożem bólu zęba może być próchnica, zakażenie miazgi lub nadwrażliwość. Niezależnie jednak od przyczyny warto udać się do gabinetu stomatologicznego na wizytę kontrolną, ponieważ najczęściej bóle zębów mogą oznaczać różne problemy wymagające leczenia. Ból zębów jest wywołany przez różne bodźce bólowe, czy to mechaniczne, czy patofizjologiczne, które aktywują receptory bólowe na zakończeniach nerwowych.