Leczyć zęby? Nie? - O dentystach

Dentysta Zabrze

Czym jest stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca jest jedną z osobnych specjalizacji stomatologicznych, co może wydawać się nieco zaskakujące, jednak są podstawy ku takiemu podziałowi. Głównym powodem, dla którego stomatologia dziecięca stanowi osobną specjaliz

Leczyć zęby? Nie? - O dentystach Dentysta Zabrze
ację, jest różnica w budowie zębów oraz całego układu narządów i tkanek w jamie ustnej u dzieci w wieku rozwojowym. Zabiegi oferowane przez gabinet stomatologiczny w ramach stomatologii dziecięcej to wypełnienie zęba mlecznego, usunięcie zęba mlecznego, lakowanie bruzd czy też leczenie amputacyjne. Dobry dentysta oferuje także przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej, która pozwala dziecku oswoić się z wnętrzem gabinetu stomatologicznego oraz z samym lekarzem przeprowadzającym zabiegi. Stomatologia dziecięca bywa nazywana także pedodoncją i zajmuje się takimi kwestiami, jak zaburzeniami ząbkowania u dzieci, leczeniem zębów mlecznych, leczeniem zębów stałych niedojrzałych czy też leczeniem chorób błony śluzowej u dzieci. Ponadto stomatologia dziecięca może zajmować się profilaktyką próchnicy, na którą narażone są także dzieci.


Szukanie dobrego dentysty

Znalezienie dobrego gabinetu dentystycznego nie powinno być trudne, zwłaszcza jeśli mieszkamy w większym mieście. Obecnie bardzo dużo dentystów prowadzi prywatne gabinety stomatologiczne, które są wyposażone w nowoczesny sprzęt dentystyczny umożliwiający wykonywanie wielu zabiegów. Dobry dentysta oferuje wykonywanie zabiegów stomatologicznych na wysokim poziomie, używając przy tym dobrej jakości materiałów oraz odpowiedniego sprzętu. Żeby znaleźć dobry gabinet stomatologiczny wystarczy skorzystać z przeglądarki internetowej wpisując odpowiednio hasło wyszukiwania. Większość prywatnych gabinetów stomatologicznych posiada własną stronę internetową, na której podane są wszelkie potrzebne pacjentowi informacje. Na stronie internetowej gabinetu dentystycznego można znaleźć takie informacje, jak zakres świadczonych usług stomatologicznych wraz z podanym cennikiem za wykonanie konkretnego zabiegu. Ponadto na stronie podane są dane kontaktowe, często można znaleźć także informacje o pracujących w danym gabinecie dentystach i ich specjalizacjach.


Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna stanowi jedną ze specjalizacji stomatologii, której głównym zainteresowaniem jest odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzu po całkowitej lub częściowej utracie zębów. Protetyka stomatologiczna jest dość szeroką dziedziną stomatologii, w ramach której dentysta wykonuje szereg różnych czynności i zabiegów. Do odtwarzania naturalnych warunków zgryzu używa się specjalnych wypełnień protetycznych. Można wyróżnić kilka rodzajów protez używanych w celu odbudowy utraconych lub uszkodzonych zębów. Jednym z rodzajów protez stomatologicznych są tak zwane protezy stałe, które charakteryzują się tym, że nie można ich wyjąć. Innym rodzajem protez są protezy ruchome, które można wyjąć z ust. Można wyróżnić jeszcze protezy kombinowane, będące połączeniem protez stałych oraz ruchomych. Jedną z usług oferowanych przez gabinet stomatologiczny w ramach protetyki jest chociażby zakładanie koron oraz mostów, a nawet licówek. Protetyka jest dość prężnie rozwijającą się dziedziną stomatologii, która posiada spore możliwości odbudowy i przywrócenia właściwych warunków zgryzu w jamie ustnej.


Pochodzenie słowa dentystyka

Etymologia to inaczej dziedzina językoznawstwa zajmująca się pochodzeniem danych słów w języku. Słowo stomatologia, tak samo jak wiele innych słów, posiada swoją własną etymologię, czyli pochodzenie. Stomatologia jest słowem wywodzącym się ze starożytnej greki z połączenia takich słów, jak stoma oznaczającego usta oraz logia oznaczającego naukę. Stomatologia jest więc nauką o ustach, czyli nauką o całej jamie ustnej i jej okolicach. Dentystyka z kolei wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Ze słów stomatologia oraz dentystyka utworzono nazwy zawodów, takie jak stomatolog oraz dentysta. Współcześnie lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog posiadają taki sam zakres uprawnień, a nazwy te mogą być używane naprzemiennie. Wcześniej jednak dentysta posiadał mniejszy zakres wiedzy i przeprowadzania zabiegów, niż stomatolog. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiło ujednolicenie tych tytułów i obecnie osoby kończące studia dentystyczne otrzymują tytuł lekarza dentysty, który posiada takie same uprawnienia jak stomatolog.