ci. Właściwe i odpowiednio częste szczotkowanie, używanie płynów, nici dentystycznych itp. Zawsze jednak należy kontrolować i sprawdzać co dzieje się w naszej jamie ustnej. Dobrze jest więc znaleźć porządny gabinet dentystyczny i regularnie go odwiedzać. Profilaktyka to coś co sprawi, że nie powinniśmy mieć większych problemów z naszym uzębieniem. Stomatolog sprawdzi, czy wszystko jest w porządku, a w przypadku ubytków, chorób lub niezbędnych zabiegów, podejmie właściwe działania. Na rynku znajdziemy małe gabinety stomatologiczne lub też wielkie kliniki. Różne ceny, różny zakres usług. Nie każdy dentysta dysponuje również najnowocześniejszym sprzętem. Wszystko pozostaje w gestii waszych portfeli i problemów jakie macie w swojej jamie ustnej. Pamiętajcie, że zęby to kwestia zdrowia!
Usługi dentystyczne
Każdy dobry gabinet dentystyczny to miejsce, które jest wręcz oblegane przez pacjentów. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ o zęby trzeba dbać, bo w przeciwnym wypadku czeka nas proteza. A nie ma przecież najmniejszych wątpliwości, że zawsze to lepiej mieć własne zęby niż sztuczne. Są osoby, dla których stomatolog jest niestraszny, ale są i tacy, u których dentysta budzi niezbyt pozytywne emocje. Na szczęście w obecnej dobie pacjenci mogą już liczyć na naprawdę nowoczesne sposoby leczenia. To efekt postępu cywilizacyjnego i rozwoju nauk medycznych. To, w jakich czasach żyjemy, ma naprawdę kluczowe znaczenie. Jeszcze jakieś dwadzieścia czy trzydzieści lat temu świat oferował nam dużo mniej.
A skoro już jesteśmy przy tym temacie, dodajmy jeszcze, że bardzo ważne jest, by regularnie chodzić do dentysty i tym samym kontrolować stan naszego uzębienia, bo zęby po prostu psują się i już. A zdecydowanie lepiej przecież jest uzupełnić mały ubytek w zębie niż duży. Tym bardziej że próchnica to coś, co musimy eliminować. Nie wszyscy wiedzą, że nieleczone zęby bywają przyczyną bardzo wielu chorób.
Stomatolog konieczny
Współczesna stomatologia to obszar, który naprawdę ma sporo do zaoferowania potencjalnym pacjentom. I bardzo dobrze, bo dentysta w wielu osobach budzi strach. Dlatego bardzo ważne jest, żeby w dzieciach wyrobić nawyk systematycznego chodzenia do dentysty. To może tylko pozytywnie zaprocentować. Jeśli od dziecka będziemy dbać o zęby, mamy realne szanse na to, że nie będziemy potrzebowali protezy. To już bardzo dużo, bo co swoje zęby, to swoje. Nawet najlepszej jakości proteza nie może konkurować z własnymi zębami. No, jeszcze można iść w implanty, ale trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że nie każdy może je sobie zafundować. I bynajmniej nie chodzi tu o kwestie finansowe, choć to rzeczywiście kosztowna sprawa, ale o aspekt zdrowotny. Otóż, niektóre organizmy nie akceptują "obcych ciał" i dlatego w takich przypadkach implanty w ogóle nie wchodzą w grę.
Szkoda, że zęby nie wyrastają nam raz na całe życie, bo byłoby to bardzo wygodne. Niestety, nie ma tak łatwo na tym najpiękniejszym ze światów. Nikt jednak nie mówił, że będzie łatwo. W każdym razie, gabinet dentystyczny dzisiaj to miejsce, do którego powinniśmy chodzić bez obaw.
Dbanie o zęby
Jednym z lekarzy, który niezbyt dobrze jest kojarzony i często wzbudza wśród pacjentów strach zamiast zaufania, jest bez wątpienia lekarz dentysta. Tymczasem prawdą jest, że ci z nas, którzy dbają o zęby, a gabinety stomatologiczne odwiedzają jedynie kontrolnie, nie tylko nie muszą się niczego obawiać, ale i cieszą się wspaniałym uśmiechem.
Stomatolog ponadto wcale nie jest wrogiem pacjenta, gdyż często właśnie dzięki wizytom kontrolnym wykrywa niewielkie ubytki w początkowym stanie. Dbanie więc o zęby powinno polegać nie tylko na regularnym ich szczotkowaniu, ale równie regularnych wizytach kontrolnych. Leczenie ubytków w zębie w ich początkowym stanie jest nieporównywalnie łatwiejsze, a i gabinet dentystyczny przy takim leczeniu nie kojarzy się z cierpieniem. Zresztą nawet przy ubytkach poważniejszych, obecnie do każdego zabiegu można zaordynować znieczulenie i zapomnieć o jakimkolwiek bólu. Jednakże warto polecać odwiedzanie dentystów w celach kontrolnych, ponieważ takie wizyty praktycznie leczenie wykluczają.
Zawód dentysta
Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.
Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.
Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.
Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.
Tymczasem tak naprawdę bardzo ważne są
Zdrowie jamy ustnej jest tematem, który niestety często zaniedbujemy. Wydaje nam się, że dentysta jest osobą, do której powinniśmy się udać dopiero wtedy, gdy już coś boli. Tymczasem, tak naprawdę bardzo ważne są wizyty profilaktyczne, które powinniśmy odbywać co najmniej raz w roku. Na takiej wizycie stomatolog sprawdzi stan naszych zębów, zobaczy, czy nie ma żadnych ubytków, oceni także, czy któryś z naszych zębów nadają się do ewentualnego leczenia. Bardzo ważne jest też to, by przynajmniej raz w roku dokonać profilaktycznego ściągnięcia kamienia nazębnego, co jest stosunkowo proste, szybkie i niezbyt drogie. Nie należy tego mylić z wybielaniem zębów, który jest oddzielną usługą, natomiast samo ściągnięcie osadu i kamienia da nam tyle, że na płytce nazębnej nie będą się zbierały bakterie. Takie bakterie potrafią zatruć cały organizm i doprowadzić do stanów zapalnych, dlatego lepiej jest ten proces przeprowadzać regularnie. Jeżeli więc dawno tego nie robiliśmy, trzeba koniecznie odwiedzić w najbliższej przyszłości gabinet dentystyczny.