Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - O dentystach

Implantolog Bytom

Jak wybrać dentystę?

Po czym poznać, że dentysta jest dobry w tym, co robi i że można mu w stu procentach zaufać? Jak znaleźć takiego specjalistę od leczenia zębów, który poradzi sobie z każdym, najtrudniejszym nawet przypadkiem i do tego zrobi to tak, by pacjent w

Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - O dentystach Implantolog Bytom
trakcie wizyty nie odczuwał ani typowego bólu, ani nawet psychicznego dyskomfortu? Najlepszych dentystów wyróżnia kilka podstawowych cech. A oto te najważniejsze, na które pacjenci powinni zawsze zwracać uwagę.

Pierwsza z nich - profesjonalizm. Niby rzecz banalna, ale jednak dobry stomatolog musi być profesjonalny. Co to jednak oznacza w praktyce? Między innymi ciągłe dążenie do bycia lepszym w swoim fachu, które będzie się objawiać uczestnictwem w szkoleniach i zdobywaniem wiedzy na własną rękę. Sam gabinet dentystyczny też może sporo powiedzieć o pracujących w nim osobach. Im bardziej nowoczesny on będzie, tym lepiej, bo to oznacza, że stomatolodzy potrafią korzystać z nowatorskich technologii i modernistycznych sprzętów, dzięki czemu są w stanie zaoferować pacjentom znacznie więcej. Nauka cały czas prze do przodu. Lekarze muszą więc ciągle się doszkalać, by nie pozostać w tyle.


Przede wszystkim uświadommy sobie że jest

Dentysta - na pewnym etapie życia chyba każdy z nas się go obawiał. Większość wyrosła z tych irracjonalnych lęków, jednakże jeśli w jakiś sposób je utrwalaliśmy, mogliśmy sami sprawić, że przekształciły się one w silną i utrudniającą życie fobię. Na szczęście nawet na nią nie musimy się godzić. Każda fobia jest możliwa do wyleczenia. Zdajmy więc sobie z tego sprawę i zacznijmy działać, a już za kilka tygodni zapomnimy całkowicie o swoim wcześniejszym problemie.

Lęków nie pokonamy poprzez unikanie stresujących sytuacji. Możemy tysiące razy wyobrażać sobie gabinet dentystyczny w głowie, ale strach powróci, gdy tylko sami się do niego wybierzemy. Musimy zdobyć się na odwagę, by powalczyć z tym strachem. Przede wszystkim uświadommy sobie, że jest on totalnie irracjonalny. Żaden stomatolog nie chce przecież sprawić nam bólu. Doświadczony lekarz zadba zresztą o to, abyśmy otrzymali odpowiednio silne znieczulenie, zanim zacznie wykonywać zalecony zabieg. Przełammy się zatem i pójdźmy do dobrego gabinetu, a szybko się przekonamy, że nie było o co się martwić. Im wcześniej zajmiemy się problemem, tym prędzej się go pozbędziemy.


Czy dentysta to dobry zawód?

Właśnie zdałeś maturę i teraz stoi przed Tobą trudna decyzja związana z wyborem takiego kierunku studiów, który zapewni Ci dobrze płatny zawód?

Z całą pewnością można stwierdzić, iż jednym z takich kierunków są studia stomatologiczne. Oczywistym jest fakt, iż nauka tego zawodu wymaga dużego zaangażowania, poświęcenia ogromnej ilości czasu i pokładów cierpliwości, jednak uzyskany efekt z pewnością jest tego warty. Po ukończeniu wielu lat edukacji można bowiem zatrudnić się u kogoś w gabinecie stomatologicznym lub też rozpocząć swoją własną ścieżkę kariery i założyć prywatny gabinet dentystyczny.

Dentysta to zawód bardzo dobrze opłacalny, o czym mogą świadczyć duże kolejki pacjentów, a także wysokie ceny za usługi świadczone przez stomatologa. Mimo iż w każdym mieście jest pełno specjalistów leczących zęby, to nie słyszy się o tym, aby któryś z nich narzekał na brak klientów. Kolejnym plusem tego zawodu jest to, iż ludzie zawsze będą potrzebować usług profesjonalisty. Człowiek przez całe życie musi kontrolować stan swojego uzębienia, a dzięki temu dentyści zawsze będą mieli pacjentów.

Podsumowując, studia na kierunku stomatologicznym są bardzo dobrym wyborem, zapewniającym doskonały start w dorosłe życie, dzięki wysoce płatnemu zawodowi.


Co zatem w takim przypadku robić?

Rzeczą oczywistą jest, że wszyscy powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, choćby tylko po to, aby kontrolować stan swojej jamy ustnej, a w szczególności - zębów i dziąseł. Niestety, tylko teoretycznie jest to oczywistością, ponieważ wielu ludzi z rozmysłem unika wizyt u dentysty. Czy jednak to sam dentysta jest dla nich tak straszną postacią, że boją się do niego przyjść i oddać zdrowie swoich zębów w jego ręce? Najczęściej, nie. Stomatolog wiąże się jednak dla tych osób z niezbyt dobrymi skojarzeniami, a często wspomnienia, jakie te osoby pielęgnują z pobytu na fotelu dentystycznym, również nie pomagają. Co zatem, w takim przypadku, robić? Jeśli osoba z naszego najbliższego otoczenia nie chce się udać na choćby rutynową kontrolę u dentysty? Możemy prosić, grozić, straszyć... Jednak, najprawdopodobniej, nie przyniesie to pożądanych skutków. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z kimś, kto ma obawy i spróbować go zrozumieć, a następnie postarać się wyjaśnić, że jego strach jest irracjonalny i nie ma żadnego uzasadnienia (może poza niezbyt miłymi wspomnieniami z poprzednich wizyt).