ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.
Dlatego warto chodzić na częste wizyty
Niektóre strachy, które są w człowieku, istnieją irracjonalnie. Jednym z tych strachów jest strach przed dentystą. Dentysta, stomatolog czy nawet gabinet dentystyczny, wszystkie te słowa powodują paraliżujące uczucie strachu i przerażenia, nie tylko u najmłodszych. Skąd on się bierze ? Źródła takiego strachu są różne. Jednym z nich jest trauma z dzieciństwa. Gdy rodzice zabierali nas do dentysty, nigdy nie była to miła wizyta. Nawet jeśli stomatolog był uroczym człowiekiem, widok wiertła w naszych ustach i oślepiające światło, wywołuje w człowieku traumę na długie lata. Innym rozwiązaniem zagadki strachu przed dentystą, jest oczywisty i naturalny strach przed bólem. Idąc do dentysty, uosabiamy go sobie własnie w uczuciem bólu, który wywołuje w nach strach i dyskomfort. Powiedzmy sobie szczerze, niewielka ilość osób, idzie do dentysty, gdy wszystko jest dobrze. Zazwyczaj udajemy się tam, gdy ból jest silny lub nie do zniesienia. To pokazuje że nie boimy się dentysty jako człowieka, tylko jego działania, konsekwencji zaniedbania naszych zębów. Dlatego warto chodzić na częste wizyty kontrolne, co prawdopodobnie zmniejszy lub zniweluje nasz strach.
Jednym z nich jest dentysta o
Wszyscy musimy dbać, o swoje zdrowie byśmy jak najdłużej i możliwie komfortowo mogli żyć w przeświadczeniu, że jesteśmy zdrowi. Dziś istnieje wielu specjalistów, którzy są w stanie pomóc nam wyleczyć się z różnych dolegliwości, które z wiekiem coraz częściej nam doskwierają. Jednym z nich jest dentysta, o którym jeśli słyszymy ogarnia nas często paraliżujący strach. Należy jednak pamiętać, że o swoje uzębienie powinniśmy dbać regularnie, ponieważ w dorosły wieku po wyrośnięciu a jamie ustnej zębów stałych nie będziemy mieli juz okazji, by po wypadnięciu któregokolwiek z nich wyrosły nam nowe. Stomatolog zadba, o nasz uśmiech, jeśli tylko damy mu sobie pomóc. Przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zęby nie będą nam służyły tylko i wyłącznie do prezentowania ich perfekcyjnego stanu, ale przede wszystkim są one odpowiedzialne za trawienie pokarmów. Jeśli więc popsuje sie nam którykolwiek z zębów, powinniśmy sie szybko udać do miejsca, jakim jest gabinet dentystyczny, ponieważ nie zdrowe zęby mogą prowadzić do ich bólów czy wystąpienia stanu zapalnego. Nie powinniśmy oszczędzać na naszej wizytówce jaka bez wątpienia są zęby. Brak jednego lub kilku z nich nie tylko sprawi, że będziemy mieli problemy ze zdrowiem, ale też będziemy się czuć bardzo skrepowani w towarzystwie innych osób. Żeby dodatkowo utrzymać zdrowe i piękne zęby należy je regularnie myć, co najmniej dwa raz dziennie, pozwoli to na wnikanie w nie fluoru, który działą zabezpieczająco i jest w stanie wydłużyć ich dobry wygląd.
Wielu ludzi odczuwa strach kiedy tylko
Wielu ludzi odczuwa strach, kiedy tylko pomyśli o tym, że musi udać się do dentysty. Oczywiście, inni mogą go uznać za zupełnie irracjonalny, ale lęk jaki odczuwają tysiące osób, mając odwiedzić gabinet dentystyczny, wcale nie jest dla nich niczym dziwnym. Każdy z nas posiada głęboko zakorzenione fobie i lęki, których nie jesteśmy do końca w stanie wytłumaczyć. Nie ma więc różnicy, czy boimy się pająków, ciemności, ciasnych pomieszczeń, czy też przeraża nas dentysta. Każdy z tych lęków ma swoje podłoże w naszej podświadomości, i chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, są one w nas zakorzenione już od wczesnego dzieciństwa. Można z nimi walczyć - wielu osobom udaje się pokonać swoje irracjonalne obawy - ale jest to walka niezwykle trudna i długa. Nieraz potrzeba lat, aby zwalczyć w sobie lęk do czegoś lub też kogoś, niech tutaj za przykład posłuży wspomniany wcześniej stomatolog. Choć na poziomie świadomym każdy z nas wie, że nie ma sensu obawiać się wizyty u dentysty, to jednak podświadomość tego nie rozumie, nie przyjmuje do wiadomości. Możemy wiedzieć, że to lekarz taki sam, jak każdy inny, a odwiedzenie go jest w naszym jak najlepszym interesie, mimo to, nasza psychika panicznie nam to odradza. W takich przypadkach (oraz znacznie cięższych) warto udać się do psychologa. Być może z pomocą specjalisty uda się nam dotrzeć do źródeł i przyczyn lęku, oraz dzięki terapii, z czasem wyeliminować go, aby w przyszłości, wizja wizyty u dentysty nie powodowała u nas ataków paniki.
Wybór dobrego stomatologa
Niektóre osoby zastanawiają się, o czym pamiętać przy wyborze dobrego lekarza dentysty. Bardzo istotne jest to, aby jego gabinet dentystyczny znajdował się w takim miejscu, które będzie dla nas wygodne. Chodzi o to, żebyśmy prosto z miejsca pracy czy z domu mogli dotrzeć do niego w szybkim tempie.
Dobry stomatolog pomoże uratować nasze zęby, nawet jeśli wydaje nam się, że są one w kiepskim stanie. To bardzo ważne, abyśmy myli nasze zęby regularnie. Niektóre osoby o tym zapominają, co prowadzi do powstawania bakterii, a następnie do próchnicy. Część osób jest również narażonych na paradontozę. Warto unikać chorób jamy ustnej, które przekładają się na nasze ogólne samopoczucie. Każdy dentysta powie, że bardzo ważne jest dokładne szczotkowanie zębów. Przydają się do tego szczoteczki elektryczne oraz używanie nici dentystycznej, aby usuwać resztki pożywienia. Gdybyśmy zaniedbali nasze zęby to mogą gromadzić się bakterie, które przyczyniają się do powstawania próchnicy i innych chorób, a nie chcemy do tego dopuszczać.
Każdy z nas dokładnie zdaje sobie
Każdy z nas dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, czym zajmuje się lekarz stomatolog i zapewne nie raz był u niego na wizycie. Dentysta odgrywa znaczną rolę w utrzymaniu zdrowia naszej jamy ustnej oraz zębów, a także pomaga nam zachować olśniewający uśmiech. Jednak niewiele osób wie jaką drogę należy przejść aby zostać lekarzem stomatologiem i otworzyć swój własny gabinet dentystyczny.
Zaczyna się w liceum
Już liceum młodu człowiek musi zdawać sobie sprawę, że jest zainteresowany biologia i chemią oraz ciałem człowieka - anatomią i fizjologią. Musi on wybrać klasę o profilu medycznym, a potem zdać rozszerzoną maturę z biologii i chemii, zależnie od uczelni także z matematyki i fizyki. I to ze znakomitym wynikiem.
Studia
Studia kandydat musi podjąć na uniwersytecie medycznym, na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Progi punktowe są wysokie, a chętnych na jedno miejsce kilkunastu - rywalizacja zacięta od początku. Potem studentów czeka pięć lat ciężkiej nauki oraz zajęć praktycznych, na których zdobywają obszerną wiedzę i umiejętności. Potem jeszcze państwowy egzamin i staż za najniższą krajową.