znaleźć dentystę w Cieszynie dobrze? - O dentystach

stomatolog cieszyn

Umówienie wizyty u stomatologa

Jeśli potrzebujemy skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalisty od danej dziedziny medycznej, pierwszym, co musimy zrobić, to umówienie się na wizytę. Jest to koniecznie, ponieważ mało które gabinety prywatne przyjmują pacjentów z t

znaleźć dentystę w Cieszynie dobrze? - O dentystach stomatolog cieszyn
ak zwanej poczekalni, pomijając kwestie nagłych wypadków. Również przed pójściem do prywatnego gabinetu stomatologicznego konieczne jest umówienie się na wizytę. Aby to zrobić należy skontaktować się, najczęściej telefonicznie, z wybranym gabinetem dentystycznym. Można także umówić się na wizytę bezpośrednio w recepcji, jeśli gabinet takową posiada. Żeby znaleźć dane kontaktowe wystarczy wejść na stronę internetową wybranego specjalisty lub zespołu specjalistów, na której podane są wszelkie informacje, w tym zakres wykonywanych usług. Po znalezieniu odpowiednich danych kontaktowych wystarczy za ich pomocą zadzwonić lub wysłać przez stronę specjalny formularz zgłoszeniowy. Należy pamiętać o tym, żeby zadzwonić w celu umówienia się na wizytę w godzinach pracy gabinetu stomatologicznego.


Jaka jest różnica między dentystą a stomatologiem

Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.


Wykorzystywanie RTG w stomatologii

Zdjęcie rentegenowskie, w skrócie zwane RTG, jest dwuwymiarowym obrazem rejestrowanym podczas prześwietlenia wiązką promieniowania. RTG jest często używane w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ jest jednym z narzędzi diagnostycznych. Nie powinno więc dziwić, że RTG jest używane również w stomatologii, za pomocą którego prześwietla się jamę ustną pacjenta. Rentgenodiagnostyka stomatologiczna jest jednym z najdokładniejszych i najbardziej precyzyjnych narzędzi do diagnozowania stanu uzębienia pacjenta. Dobrze wyposażone gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie diagnostykę wykonywaną za pomocą zdjęć RTG. Wykonanie zdjęcia RTG jamy ustnej pozwala na przyjrzenie się strukturze zębów i ich korzeni, a panoramiczne zdjęcie umożliwia przyjrzenie się całemu zgryzowi. Rentgenodiagnostyka stomatologiczna może być przeprowadzona tylko dzięki odpowiedniemu specjalistycznemu sprzętowi, jeśli więc udajemy się do gabinetu stomatologicznego dobrze jest upewnić się, że dany gabinet posiada opcję wykonania zdjęcia RTG.


Czym są korony

Protetyka jest jednym z wielu działów stomatologii, z zakresu której gabinety stomatologiczne oferują różne zabiegi. Jedną z usług wchodzących w zakres protetyki stomatologicznej jest wykonanie koron protetycznych. Korona w stomatologii jest to stałe uzupełnienie protetyczne, które odtwarza znaczny ubytek zęba. Korony mogą być wykonywane z różnych materiałów, takich jak stopy metalu, akryl, kompozyt lub ceramika. Gabinety stomatologiczne oferują wykonanie koron, często porcelanowych. Zabieg nakładania koron polega na osadzeniu trwałego uzupełnienia na oszlifowanych zębach, które mogą być zarówno martwe, jak i żywe. Korony porcelanowe są najczęściej stosowane w przypadku, gdy ząb jest dość mocno zniszczony i odbudowa materiałem kompozytowym nie jest wystarczająco mocna. Ponadto nałożenie koron znacząco poprawia estetykę zębów. Warto też wiedzieć, że korony dodatkowo wzmacniają zęby leczone kanałowo oraz umożliwiają przywrócenie właściwych warunków zgryzowych. Korony stomatologiczne można nakładać zarówno na zęby stałe, jak i mleczne.